نکته قابل توجه این است که طرح بهبود راندمان در واحد موم گیری و تولید وکس کم روغن ، ظرفیت اسمی پارافین وکس این شرکت را از 72.000متر مکعب به 128.000متر مکعب می رساند.همچنین این شرکت در فرآیند تولید ، انواع روغن پایه از جمله نوع 1،2،3 و 4 را استفاده می کند و همین افزایش گرید روغن پایه باعث...
معرفی صنعت:

گسترش روز افزون تولید و تقاضای خودرو و انواع ماشین آلات صنعتی باعث افزایش نیاز به انواع روانکار در دنیا شده است. همچنین پیشرفت در تکنولوژی استفاده شده در این ماشین آلات باعث شده تا شرکت های تولید کننده روانکار برای فروش محصولات خود کیفیت آن را افزایش دهند.

 

شرکت نفت ایرانول:

شرکت نفت ایرانول ( سهامی عام )، پیشرو در تولید انواع روغنهای پایه ، روغن موتور و صنعتی ، اسلاک واکس ، فورفورال اکستراکت ، پترولاتوم ، برایت استاک در ایران است. در راستای خصوصی سازی شرکتهای دولتی، در زمستان 1381 پالایشگاههای روغن سازی تهران و آبادان از بدنه شرکت ملی نفت ایران جدا شده و با نام شرکت نفت ایرانول فعالیت خود را آغاز نموده است. واحد روغنسازی پالایشگاه تهران با داشتن واحدهای آسفالت گیری توسط پروپان و هیدروژناسیون، پیشرفته ترین و مجهز ترین واحد روغنسازی کشور به همراه پالایشگاه روغن سازی آبادان با قدمت 60 ساله ، جمعا با امکان تولید بیش ا ز 30%  روغن پایه کشور در سال، با دسترسی به اروند رود ، توانمندی صادراتی این شرکت را توسعه بخشیده است. شرکت نفت ایرانول با بهره گیری از این دو واحد تولیدی ، نیروی غالب صنعت تولید انواع روانکارها در بازار به شمار میرود. این شرکت محصولات خود را با نام تجارتی ایرانول عرضه می نماید. شرکت ملی نفت ایران در راستای سیاست های کلان دولت مبنی بر کاهش حجم تصدی گری دولتی در حوزه غیر انحصاری و واگذاری امور به بخش خصوصی با هدف توسعه ی مشارکت این بخش در فعالیت های اقتصادی و صنعتی و به منظور افزایش کارایی اینگونه فعالیتها، واحدهای روغن سازی پالایشگاه های تهران و آبادان را به شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، سازمان سرمایه گذاری بازنشستگی کشوری و آستان قدس رضوی واگذار نموده است که این واگذاری منجر به تاسیس شرکت نفت ایرانول در سال 1381 گردید. وجود دو پالایشگاه روغن سازی تهران و آبادان این شرکت را قادر ساخته است تا با امکان تولید بیش از 30% روغن پایه کشور در جهت کسب سهم عمده بازار در رقابت با سایر شرکتهای روغن سازی از طریق افزایش تنوع محصول، کیفیت برتر و کاهش قیمت تمام شده، فعالیت خود را تحت نام شرکت نفت ایرانول آغاز نماید. انواع روغنهای پایه سبک و سنگین، روغنهای موتوری و صنعتی، اکستراکت جهت مصرف در کارخانجات ساخت دوده صنعتی، لاستیک سازی و ... و اسلاک واکس به عنوان خوراک اولیه کارخانجات پارافیت سازی، پارچه بافی، صنایع پارافینی جامد و مصارف صنعتی از تولیدات شرکت نفت ایرانول جهت مصارف داخلی و صادرات است.

واحد روغن سازی تهران پالایشگاه روغنسازی تهران یکی از دو پالایشگاه شرکت نفت ایرانول و مجهزترین واحد روغن سازی موجود در کشور می باشد که در جاده تهران - قم و در مجاورت شرکت پالایش نفت تهران قرار گرفته است . وجود واحد تصفیه با هیدروژن این واحد را قادر می سازد تا انواع روغن های صنعتی با کیفیت بسیار بالا را که در سایر واحدهای روغن سازی کشور امکان تولید آنها وجود ندارد را تولید نماید . مضافا اینکه این واحد، تنها تولید کننده برایت استاک در کشور می باشد. شرکت نفت ایرانول  ، پیشرو در تولید انواع روغنهای پایه ، روغن موتور و صنعتی ، اسلاک واکس ، فورفورال اکستراکت ، پترولاتوم ، برایت استاک در ایران است. در راستای خصوصی سازی شرکتهای دولتی، در زمستان 1381 پالایشگاههای روغن سازی تهران و آبادان از بدنه شرکت ملی نفت ایران جدا شده و با نام شرکت نفت ایرانول فعالیت خود را آغاز نموده است. واحد روغنسازی پالایشگاه تهران با داشتن واحدهای آسفالت گیری توسط پروپان و هیدروژناسیون، پیشرفته ترین و مجهز ترین واحد روغنسازی کشور به همراه پالایشگاه روغن سازی آبادان با قدمت 54 ساله ، جمعا با امکان تولید بیش از 40 %روغن پایه کشور در سال، با دسترسی به اروند رود، توانمندی صادراتی این شرکت را توسعه بخشیده است. این واحد با ظرفیتی حدود 190 هزار متر مکعب انواع روغن پایه سبک، سنگین و برایت استاک به فعالیت خود ادامه می دهد. در حال حاضر لوبکات، وکیوم باتوم وآیزوریسایکل مصرفی به ترتیب حدود 345 ،130 و 5 هزار متر مکعب می باشد. روغن پایه تولیدی حدود 180 و محصولات محصولات جانبی آن حدود 300 هزار متر مکعب می باشد.

واحد روغن سازی آبادان پالایشگاه آبادان یکی از دو پالایشگاه شرکت نفت ایرانول میباشد که در ضلع شرقی اروندرود و مساحتی به وسعت 16 هکتار قرار گرفته است. این پالایشگاه با تجربه ای بیش از 53 سال، اولین تولید کننده روغنهای موتور و صنعتی در ایران میباشد که در سال 1329 راه اندازی شده است. تولیدات این پالایشگاه جهت مصارف داخلی و صادرات بشرح ذیل میباشد:  

انواع روغنهای پایه سبک و سنگین

 انواع روغنهای موتور و صنعتی

 (اکستراکت) جهت مصرف در کارخانجات ساخت دوده صنعتی

 اسلاک واکس به عنوان خوراک اولیه کارخانجات پارافین سازی و مصارف صنعتی

این واحد با ظرفیتی حدود 60 هزار متر مکعب روغن پایه سبک به فعالیت خود ادامه می دهد. لوبکات ماده اولیه اصلی تولید روغن پایه است. در حال حاضر لوبکاب مصرفی حدود 100 هزار متر مکعب، روغن پایه تولیدی حدود 60 هزار متر مکعب و محصولات جانبی حدود 40 هزار متر مکعب می باشد.

جایگاه ویژه صادراتی: پالایشگاه روغن سازی آبادان این امکان را پدیدآورده که محصولات خود را با رعایت کلیه ضوابط تعیین شده از طرف سازمانهای کشوری و بین المللی جهت صادرات تولید نماید. این پالایشگاه میتواند کلیه سفارشات صادرکنندگان روغن (روغن پایه، روغن موتور و روغنهای صنعتی) را با رعایت استانداردهای بین المللی و تعیین شده در سفارش خرید، تولید نموده و این محصولات را بصورت بالک یا مظروف در اختیار خریداران قرار میدهد.پالایشگاه روغن سازی آبادان در آینده ای نزدیک با راه اندازی تأسیسات صادراتی و نیز با ایجاد مخازن ذخیره مناسب، تأسیس یک ترمینال مجهز ذخیره سازی، نگهداری و اختلاط مواد شیمیایی مطابق استانداردهای شناخته شده و معتبر بین المللی در اروندرود و در مجاورت اسکله های نفتی سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، تسهیلات لازم پشتیبانی جهت صادرات محصولات تولید شده و واردات مواد اولیه را تأمین خواهد نمود.

ترکیب سهامداران:

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله افزایش سرمایه به رقم 1.000 میلیارد ریال رسیده است و ترکیب سهامداران عمده آن به شرح زیر است.

 

عمده ترین موارد قابل ذکر در صنعت بشرح زیر است:

* میانگین قیمت هر کیلو لوبکات از 14.394ریال در سال 93 به 8.126 ریال در سال 94 معادل 41 درصد کاهش یافته است.

* بازار از مصرفروغن های با کیفیت پایین به سمت روغن های با کیفیت بالا و با ساعت کارکرد زیاد به دلیل تغییر و افزایش سطح تکنولوژی در صنعت حرکت نموده است و این امر نیاز بیشتر بازار به روغن های پایه گروه 2 و 3 را موجب شده است.

* با توجه به روند نزولی قیمت نفت در سال 94 نسبت به 93 نرخ فروش محصولات جانبی داخلی و کلیه محصولات صادراتی کاهش فراتر از روند معمول را داشته که افت بیش از حد مبلغ فروش شرکت را موجب شده است.

* تقاضا برای انواع روانکار بخصوص در بخش روغن های صنعتی بدلیل رکود اقتصادی در سال 94 کاهش یافته است.

 

ریسک شرکت:

* آثار ناشی از تغییرات غیر قابل پیش بینی در خوراک در راستای تغییرات قیمت جهانی نفت و آثار نوسانات قابل توجه نرخ ارز و منحصر به فرد بودن تامین کننده خوراک اصلی شرکت

* محدودیت های ناشی از تحریم های بین المللی در خصوص صادرات و واردات و صنعت حمل و نقل

* رقابتی بودن بازار فروش با توجه به مازاد تولید نسبت به حجم بازار مصرف

* محدود شدن منابع خرید مواد افزودنی و تبعات مالی ناشی از آن

* افزایش سطح کیفیت محصولات منطبق با نیاز بازار و افزایش نیاز به روغن های گروه 2 و 3

 

 

تولید و فروش:

همانطور که اشاره شد تولیدات شرکت شامل انواع روانکار، ضد یخ و پارافین واکس می باشد که سهم روانکارها نزدیک به 90 درصد از تولید کل شرکت می باشد. مهمترین محصولات شرکت در روانکار ها، روغن های موتور خودرو و روغن های صنعتی می باشد. در نمودار ذیل سهم تولید هر یک از محصولات شرکت در سال 94 آورده شده است.

     

 

فرآیند تولید در شرانل:

ظرفیت تولید روانکار شرکت تا پایان سال 1394 نزدیک به 505.000 متر مکعب بوده است. شرکت در بودجه 95 ظرفیت روانکار خود را تقریبا معادل سال 94 لحاظ نموده است،  برای سال 96 فرض شده است با بهره برداری از طرح بهبود راندمان در واحد موم گیری و تولید وکس کم روغن ، ظرفیت اسمی پارافین وکس این شرکت 56.000متر مکعب افزوده شود.

شرکت در فروش محصولات خود مشکلی نداشته با توجه به برند نفت ایرانول، میزان استقبال بازار از تولیدات این شرکت همیشه خوب بوده است. فروش نفت روانکار داخلی 40 درصد داخلی و 60 درصد صادراتی می باشد.کشور های خریدار محصولات این شرکت عبارتند از میانمار، عراق، ترکیه، هند و چین.

در مفروضات کارشناسی فرض بر این بوده که شرکت تقریبا تمام تولید خود را به فروش برساند.

   در مورد نرخ فروش باید گفت که نرخ ها توسط هیئت مدیره شرکت تصویب و در صورتی که افزایش نرخ در کار باشد باید از سازمان حمایت از مصرف کنندگان مجوز آن اخذ شود. به طور کلی با تغییر بهای تمام شده نرخ فروش محصولات هم تغییر می نماید. متوسط نرخ فروش انواع روانکار  تا آذر ماه ماه سال 95 برابر با 39.124 ریال بوده است در حالیکه در آبان ماه نرخ فروش انواع روانکار با افزایش نرخ لوبکات مصرفی ( بدلیل افزایش قیمت نفت) و نرخ دلار افزایش یافته و برابر با 44.228 ریال بوده است. برای 3 ماه باقیمانده تا پایان سال 95 فرض شده است که  متوسط نرخ های محصولات تا پایان سال برابر با نرخ های آذر ماه باشد. برای سال 96 با  توجه به وابستگی نرخ فروش محصولات نسبت به نرخ لوبکات داخلی و سایر مواد اولیه که از خارج کشور تامین می گردد با توجه به پیش بینی از نرخ لوبکات و دلار در سال 96 ، نرخ فروش محصولات به میزان 90 درصد تغییر کل بهای تمام شده فروش محصولات تغییر نماید. لازم به توضیح است که شرکت در بودجه خود برای سال 95 متوسط نرخ فروش انواع روانکار را 26.251 ریال فرض نموده است در حالیکه در 9 ماهه اول 95 متوسط نرخ فروش انواع روانکار برابر با 36.573 ریال بوده است .با توجه به نرخ 254 دلاری انوع روانکار صادراتی با دلار 35.210ریال در 6ماهه اول 95 ، در تحلیل کارشناسی برای سال 95 نرخ روانکار همان 254دلار اما نرخ دلار 38.474ریال در نظر گرفته شده است.برای سال 96 نیز نرخ روانکار را با 10درصد رشد 280دلار و نرخ دلار را 45.000ریال فرض نموده ایم.

 

بهای تمام شده:

تقریبا 75 درصد از بهای تمام شده نفت ایرانول را مواد مصرفی تشکیل می دهد که مهمترین آن لوبکات و مواد افزودنی می باشد. لوبکات مصرفی این شرکت از داخل تامین می شود. شرکت لوبکات مورد نیاز خود را از شرکت ملی پالایش نفت، پالایش نفت تهران و آبادان تامین می نماید. لازم به ذکر است ارز مورد استفاده شرکت برای تأمین مواد اولیه ارز آزاد می باشد. لوبکات به عنوان خوراک مصرفی در فرایند تولید روغن پایه استفاده می شود که وابستگی شدیدی به تغییرات قیمت نفت دارد.

نمودار ذیل روند تغییرات قیمت نفت اپک را از ابتدای سال 92 تا کنون برای هر فصل را  نشان می دهد.

نمودار ذیل روند تغییرات نرخ لوبکات در بورس کالا را از سال 92 تا کنون برای هر فصل نشان می دهد. همانطور که مشخص می باشد نرخ لوبکات به شدت تحت تاثیر تغییرات قیمت نفت می باشد.

نکته قابل توجه این است که نرخ لوبکات فروش رفته در بورس کالا به ازای هر تن است در حالیکه مفروضات شرکت بر حسب متر مکعب می باشد. برای تبدیل هر تن به متر مکعب از نسبت چگالی متر مکعب به تن استفاده نموده ایم. نرخ لوبکات از ابتدای مهر ماه تا کنون در بورس کالا برابر با 9.408 ریال به ازای هر تن  بوده است در حالیکه در 6 ماه اول نرخ لوبکات به ازای هرتن برابر با 7.141 ریال بوده است.نکته بسیار مهم در رابطه با نرخ لوبکات این است که در ابتدای آبان ماه مقرر شد پالایشگاه ها لوبکات را با نرخ ارز آزاد به فروش رسانند به همین خاطر نرخ لوبکات از قیمت های 800تومانی به ازای هر تن به نرخ 1.100تومان رسید اما وزیر نفت به سرعت واکنش نشان داد و مخالفت صریح خود را با این شرایط اعلام نمود و نرخ لوبکات به همان حالت قبل (نرخ ارز مبادله ای)برگشت به گونه ای که نرخ لوبکات از ابتدای آذر ماه به قیمت های 900تومانی برگشت اما با افزایش نرخ نفت از ابتدای دی ماه مجددا شاهد لوبکات 1100تومانی در بورس کالا بودیم. برای مدت زمان باقی مانده تا سال 95 و  سال 96 نرخ لوبکات را بر اساس تغییرات قیمت نفت تا آخر سال و سال 96 تعدیل نموده ایم. متوسط نرخ نفت اوپک از ابتدای مهر ماه تا کنون برابر با 46 دلار بوده است، فرض شده است نرخ نفت برای 3 ماهه آخر 95 برابر با 57 دلار  و برای سال 96 برابر با 65 دلار باشد. همچنین فرض شده است نرخ ارز برای کل سال 95  38.474 ریال و برای سال 96 برابر با 45.000 ریال باشد. شرکت در بودجه نرخ ارز را 37.500 ریال فرض نموده است.

 

برای تعیین مقدار مواد مستقیم مصرفی از نسبت مصرف مواد به کل فروش در سال های قبل استفاده کرده ایم.

 

دستمزد مستقیم و سربار نیز  برای سال 95 و 96  نسبت به سال قبل 12 درصد رشد داده شده است.

 

صورت سود و زیان

با توجه به مفروضات در نظر گرفته شده در تحلیل صورت سود و زیان شرکت به صورت جدول ذیل می باشد.

      

جمع بندی و نتیجه گیری

نکته قابل توجه این است که طرح بهبود راندمان در واحد موم گیری و تولید وکس کم روغن ، ظرفیت اسمی پارافین وکس این شرکت را از 72.000متر مکعب به 128.000متر مکعب می رساند.همچنین این شرکت در فرآیند تولید ، انواع روغن پایه از جمله نوع 1،2،3 و 4 را استفاده می کند و همین افزایش گرید روغن پایه باعث افزایش کیفیت محصول نهایی می شود..با توجه به اینکه نرخ فروش محصولات شرکت  توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان مورد تایید قرار می گیرد و با تغییر بهای تمام شده که تحت تاثیر تغییرات نرخ نفت و دلار می باشد سود ناخالص شرکت طی سال های قبل با تغییر نفت و دلار دچار تغییرات زیادی شده است، ولی همواره حاشیه سود ناخالص شرکت طی سالیان مختلف تقریباً 20 درصد بوده است. با توجه به تصمیم اخیر اعضای اوپک مبنی بر کاهش تولید و اعلام روسیه برای کاهش تولید روزانه خود به منظور حمایت از تصمیم اخیر اپک قیمت نفت اخیرا رشد داشته به طوریکه طی یک ماه  گذشته قیمت نفت با رشد 38 درصدی از 42 دلار   به 58 دلار رسیده است. با ادامه روند مثبت قیمت نفت در سال آینده و همچنین طرح توسعه شرکت نفت ایرانول ، این سهم گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری با دید میان مدت می باشد. لازم به ذکر است در صورتیکه این شرکت بتواند تا پایان سال مالی 95 میزان 1968ریال و در سال مالی 96 میزان 2059ریال به ازای هر سهم سود محقق نماید ، با در نظر گرفتن درصد تقسیم سود 90درصدی در مجمع پیش رو  و قیمت 800تومانی، درحال حاضر این سهم با نسبت پی بر ای 3 در حال معامله است.نکته بسیار مهم که می تواند برای این شرکت بسیار حائز اهمیت باشد بحث فروش شرکت احیا سپاهان است که از این محل 33تومان به ازای هر سهم به سود این شرکت اضافه می شود و همچنین شرانول در نظر دارد ساختمانی در منطقه پاسداران را نیز به مزایده بگذارد که از این محل نیز 41 تومان به سود شرکت اضافه می شود.در تحلیل فوق این دو مورد بدلیل رعایت محافظه کاری لحاظ نشده است.در صورت محقق شدن هر کدام از این دو مورد بر ارزش شرکت افزوده می شود.همچنین این شرکت در نظر دارد از محل آورده نقدی بابت اجرای طرح های توسعه ، میزان 150درصد افزایش سرمایه دهد.طرح های پیش رو سبب افزایش تولید و کاهش سربار شرکت خواهد شد.

 

 

 

 

امین دامچه

کارگزاری تدبیرگران فردا

 

سلب مسئوليت : با عنايت به اينكه مطالب فوق بر پايه اطلاعات ارائه شده توسط خود شرکت و كار تحليلي كارشناسان اين شركت بوده است، مسئوليت خريد و فروش بر عهده سرمايه‌گذار بوده و اين شركت در ارتباط با خريد و فروش اشخاص هيچگونه مسئوليتي نمي‌پذيرد.

دی ماه 1395

 


عنوان ویجت
عنوان ویجت
نام کاربر
بیشتر ...
3
نام کاربر
بیشتر ...
more friends
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...