شرکت ریل سیر کوثر در سال 1392 از طریق شرکت در مزایده راه آهن، موفق به خرید 134 دستگاه واگن مخزن دار.....

معرفی صنعت  حمل و نقل ریلی:
مقدمه

بخش حمل ونقل به دلیل اهمیت ویژه و جایگاه مهمی که در اقتصاد جوامع بشری دارد یكی از شاخص های توسعه یافتگی کشورها محسوب میشود و پیشرفت و توسعه آن نقش مهمی در ایجاد تحول در سایر بخشهای صنعتی، کشاورزی و تولیدی ایفا میکند تا جایی که امروزه بیشتر اندیشمندان و صاحب نظران عرصه ی اقتصادی، رشد و توسعه همه جانبه کشورها را مشروط به توسعه بخش حمل ونقل میدانند و این صنعت را به عنوان محور فعالیت های اساسی و زیربنایی و لازمه تحول به حساب می آورند. علاوه بر آن سهم حمل ونقل در اقتصاد ملی نیز انكارناپذیر میباشد، زیرا که هر واحد رشد اقتصادی در کشورها مستلزم 5/1 الی 2 واحد رشد در بخش حمل ونقل است.

معرفی صنعت

صنعت حمل و نقل به سه بخش حمل ونقل زمینی، حمل ونقل هوایی و حمل ونقل دریایی تقسیم بندی می شود.

 حمل و نقل زمینی

بخش حمل ونقل زمینی با دارا بودن آمار سالیانه جابجایی حدود 600 میلیون تن کالا، 900 میلیون نفر مسافر، 10 میلیون تن ترانزیت کالا، بیش از 90 درصد جابجایی کالا و مسافر را به تنهایی انجام می دهد. بخش حمل ونقل جاده ای رشد متوسط 8.7 درصدی را بین سالهای 2004 تا 2008 تجربه نمود. اما این بخش با کاهش در حجم خود در سال 2009 روبرو شد. این نكته حائز اهمیت است که بخش دولتی هیچ دخالتی در امور تصدی گرایانه این عرصه نداشته و نقش آن محدود به سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت های کلان میباشد.

حمل و نقل هوایی

 حمل ونقل هوایی در سطح بین المللی در سال 2008 درآمد 100 میلیارد دلاری داشته است و بین سالهای 2004 تا 2008 به طور 4.7 درصد رشد نموده است. در سال 2009 تعدادی از فرودگاه ها کاهش شدیدی در میزان حمل کالا به دلیل کاهش در سطح متوسط مبادلات گزارش داده اند که خود ناشی از بحران جهانی اقتصاد و همچنین قیمت های بالای انرژی میباشد.

حمل و نقل دریایی

شیوه حمل ونقل دریایی قدیمی ترین شیوه حمل است که بیش از 5000 سال از عمر آن میگذرد. حمل ونقل دریایی از زمان پیدایش خود، همواره به عنوان پشتیبان تجارت جهانی عمل کرده است. هم اکنون حمل ونقل دریایی، جایگاه مهمی در عرصه تجارت بین الملل دارد. در سالهای اخیر بیش از 90 درصد حمل ونقل کالا از طریق مسیرهای دریایی صورت گرفته است. از لحاظ جغرافیایی، ترافیک دریایی به طور قابل ملاحظه ای طی دهه های گذشته متحول شده است. نقطه قوت حمل ونقل دریایی سرعت آن نیست، بلكه ظرفیت حمل بار و استمرار آن است. حمل ونقل ریلی و جاده ای قادر به پوشش جغرافیایی به اندازه حمل ونقل دریایی نیستند. صنایع سنگین که اغلب حمل ونقل مواد اولیه موردنیاز آنها به صورت فله ای صورت می گیرد با بنادر ارتباط تنگاتنگی دارند.

.
معرفی و موضوع فعالیت شرکت
:
شرکت ریل سیر  کوثر در سال  1382 به ثبت رسیده  و در سال 1384 با مدیریت 2رام قطار ، فعالیت حمل و نقل ریالی در مقوله مسافری را آغاز و متعاقب آن  مصمم به توسعه  و ادامه فعالیت و خرید و راه اندازی قطارهای مسافری بمنظور پشتیبانی و تامین فنی از ناوگان تحت مالکیت خود نیز انجام سفارشات  سایر شرکت های همکار در امور حمل  ونقل ریلی در مقوله مسافری است.
موضوع اصلی فعالیت:ایجاد واحد های صنعتی  وتولیدی  و فعالیت در بخش صنعت و ساخت قطعات یدکی مورد نیاز صنعت ریلی و تاسیس کارگاه  های تعمیراتی جزئی و کلی واگنهای مسافری  و باری ، خرید  واگنهای مسافرتی  و باری  از داخل و  خارج از کشور استفاده از آن  د رناوگان  ریلی کشور  و تعمیر و نگهداری واگنهای مسافری و باری و ایجاد تعمیرگاه های مجهز در این  رابطه و خرید و سفارش  قطعات  یدکی و ابزار آلات..
سهامدارن شرکت:

 موضوع فرعی:
بخش فرعی فعالیت شرکت ، شامل صادرات  و واردات کلیه  کالاهای مجازو...
بطور  کلی  فعالیت  شرکت به سه دسته کلی تقسیم می شود:
1-حمل و نقل ریلی مسافری
2- حمل و نقل ریلی باری
3-سرمایه  گذاری د رتوسعه صنعت  ریلی کشور
حمل و نقل مسافری:
شرکت ریل سیر کوثراز سال  1384 با توسعه ناوگان مسافری خود به صورت رسمی وارد صنعت  حمل  ونقل  مسافری کشور گردید. این شرکت با خرید واگن های 4 تخته  لوکس فعالیت خود را آغاز  و طی سالیان اخیر  همواره به توسعه  کمی . کیفی  ناوگان خود پرداخته است. در حال  حاضر 4 رام قطارمسافری _شامل  35 واگن به  انضمام  دو رستوران )در حال  سیر در خطوط بندرعباس  - مشهد  و بالعکس ، یزد – مشهد  و بالعکس و همچنین تهران مشهد و بالعکس می باشند.قطارهای فعلی دارای قرارداد سیر 30 ساله با راه آهن جمهوری اسلامی  ایران  می باشند که  10 سال آن سپری شده است.

 

حمل و نقل باری:
شرکت ریل سیر کوثر در سال 1392 از طریق شرکت در مزایده راه آهن، موفق به خرید 134 دستگاه واگن  مخزن دار  مخصوص حمل و نقل مواد نفتی  و روغنی گردید.این واگن ها به تدریج به شرکت  تحویل داده شده و در حال  حاضر طی قراردادبا شرکت ملی  پالایش و پخش  فرآورده های نفتی ایران د حال  حمل مشتقات نفتی در مسیرهای داخلی  کشور می باشند. با توجه به پیش بینی افزایش تولیدات  نفتی  کشور، بسیار  مناسب  و روشنی  برای افزایش درآمد واگن هی  مذکور و جود دارد. واگن های  خریداری  شده با  عمر کم (10 ساله)بوده  و از شرایط فنی مناسبی برخوردار می باشند.
نرخ گذاری خدمات:
طبق ماده 9قانون دسترسی  آزادبه شبکه حمل  و نقل  ریلی ، نرخ حمل و نقل ریلی بار  متناسب با حمل  و نقل جاده ای بصورت توافقی فیمابین  صاحبان  کلا و شرکت های  حمل و نقل ریلی تعیین و اجرا خواهد شد . بهای بلیط مسافرین توسط شرکت های حمل  و نقل ریلی  در هر مسیر و برحسب نوع و درجه واگن، قطار و خدماتی که ارائه  می شود تعیین  و پس از  تایید هیات  مدیره  راه آهن به مرحله  اجرا در می آید.
در مورد افزایش یا کاهش بلیط  شرکت ها مجازند با موافقت راه آهن تا سقف  30 درصد اقدام به افزایش قیمت  یا تخفیف نمایند.

با توجه به قرارداد30ساله شرکت  ریل سیر  کوثر  و راه آهن جمهوری اسلامی ایران، سهم راه آهن به شرکت در 9ساله اول قرارداد 26% به 74% و در 21 ساله باقیمانده  از قرارداد 50% به 50% از بهای  پایه بلیط  می باشد.ابتدای دوره  21 ساله  دوم از  اردیبهشت  سال 1394 آغاز شده است.
جدول زیر درامد شرکت بر مبنای ارزش بلیط فروخته شده و درآمد راه آهن بر اساس یهای پایه بلیط ثبت گردیده است.

 


 

قیمت بلیط و بهای پایه در پنج سال اخیر به شرح ذیل می باشد:
 

 

 

 

قراردادهای شرکت:

برنامه های آتی برای توسعه شرکت:
 

صورتحساب سود و زیان  منتهی به دوره 30/12/1395
 

 

 

برنامه های عنوان شده در جلسه معارفه این شرکت:
در حال  اتعقاد دو قرارداد جدید واگن های جدید مسافربری با شرکت واگن پارس و یک شرکت اروپایی هساتند.
در حال انعقاد قرارداد 300 دستگاه واگن لبه بلند با  شرکت واگن پارس هستند.
واگن های این شرت نسبت به شرکت های دیگر  جدید تر و بروزتر بوده و به شرکت های دیگر ارجحیت دارند.
شرکت در نظر دارد 30 واگن آلمانی را بازسازی کند  که  10دستگاه به بهره برداری رسیده، 10 دستگاه تا اواخر بهمن ماه و  10 دستگاه دیگر اوایل سال  96 به بهره برداری خواهد رسید.
برنامه افزایش سرمایه نیز در دستور کار شرکت قراردارد.


عنوان ویجت
عنوان ویجت
نام کاربر
بیشتر ...
3
نام کاربر
بیشتر ...
more friends
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...