از دیشب زمزمه هایی مبنی بر افزایش ریسک سیاسی بازار به دلیل ارتحال آیت الله رفسنجانی در محافل پیچیده بود.بازار در ابتدای وقت با عرضه های گسترده مواجه شد.اما به زودی این عرضه ها دفع و سهم های بازار یکی یکی به محدوده مثبت رسیدند.اما در گروه خودرو شاهد...

گزارش جامع بازار امروز و پیش بینی بازار فردا (با بررسی و پیش بینی تغییرات بازارهای جهانی، بررسی مهمترین گزارشات شرکتها، بررسی مهمترین اخبار اقتصادی و سیاسی تاثیرگذار(

 

در پایان معاملات امروز بازار سرمایه تعداد 1.182 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش  3.478 میلیارد ریال در 67 هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با ثبت کاهش 223 واحدی به عدد 78.609 واحد رسید.

 

 

* بازار های جهانی

در بازارهای جهانی هر اونس طلا به  1180دلار ، نفت برنت 56.5 دلار، هر تن روی 2640 دلار، هر تن سرب 2080 دلار و هر تن مس 5580 دلار داد و ستد شدند.

قیمت دلار در بازار ایران 3960 تومان ، سکه امامی 1.183.000 تومان، ربع سکه 320.000 تومان و هر گرم طلای 18 عیار 114.600 تومان معامله شدند.

 

 

نگاهی به وضعیت بازارهای مالی در جهان و دنیای سیاست

 

نقل قول از گزارش روزانه هفته گذشته:

در تاریخ 24آذر 95 جلسه فدرال رزرو مبنی بر تصمیم گیری درباره نرخ بهره امریکا برگزار می شود.این جلسه بشدت بر روی اونس جهانی تاثیرگذار خواهد بود.با روی کار آمدن ترامپ و تمایلش بر روی افزایش نرخ بهره امریکا فشار ها بر روی اونس جهانی افزایش یافته است.البته دربرابر ترامپ و نظراتش ، خانم جانت یلن قرار دارد که برای افزایش نرخ بهره امریکا سیاست بشدت محافظه کارانه را دنبال می کند.

نرخ بهره امریکا بالاخره 0.25 درصد افزایش یافت و به 0.75درصد رسید.جانت یلن در سخنرانی خود عنوان کرد که آمارهای اقتصادی امریکا مناسب شده است.بعنوان مثال نرخ بیکاری پایین آمده و در مقابل نرخ اشتغال افزایش یافته است.وی عنوان کرد برنامه ای تدارک دیده ایم که نرخ بهره آمریکا بصورت کاملا تدریجی تا سال 2018 به 2.375درصد برسد.

 

 

* کلیت بازار

 

ضمن عرض تسلیت بابت ارتحال عالم مجاهد، بزرگمرد اخلاق مداری و سیاست ورزی کشور « حضرت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی » ، گزارش امروز را شروع می نماییم.

از دیشب زمزمه هایی مبنی بر افزایش ریسک سیاسی بازار به دلیل ارتحال آیت الله رفسنجانی در محافل پیچیده بود.بازار در ابتدای وقت با عرضه های گسترده مواجه شد.اما به زودی این عرضه ها دفع و سهم های بازار یکی یکی به محدوده مثبت رسیدند.اما در گروه خودرو شاهد افزایش مجدد عرضه ها بودیم به گونه ای که ایران خودرو و اکثر نماد های خودرویی را تا آستانه منفی کشاند.اما لیدر خودرویی ها گویا نمیخواهد به این زودی ها بازی را واگذار کند.سایپا به طور مشخص یکی از برترین سهم های گروه خودرو بود که علی رغم فشار فروش بالا تقاضای بالایی نیز دارد.نمودار خودرویی ها دقیقا بر لبه پرتگاه قرار دارد و امکان دارد با کوچکترین منفی حمایت خود را از دست بدهد.بازار چهارشنبه مشخصا تعیین میکند که خودرویی ها آیا از کف کانال برخواهند گشت یا خیر...

اما  برخی از نماد های ساختمانی امروز با تقاضای زیاد به صف خرید رسیدند.کرمان و ثعمرا از جمله این نماد ها بودند.

معامله‌گران بازار سهام امروز با بازارگردانی ضعیف حقوقی‌ها در حالی شاهد معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی و در محدوده صفر تابلو را نظاره‌گر بود که گروه معدنی‌ها به پشتوانه سنگ‌آهنی‌ها با اقبال خریداران بیشتری روبرو شد.

در پی تعدیل مثبت 126درصدی فولاد خوزستان که دیروز روانه کدال شد ، فولاد سازان و شرکت های سنگ آهنی که به نوعی مرتبط با نرخ شمش فخوز هستند امروز مورد اقبال بازار قرار گرفتند.تحلیل های بنیادی فخوز-فولاد-هرمز-کچاد-کگل بر روی سایت دیلی تحلیل موجود است.برای اطلاع بیشتر میتوانید به تحلیل های مذکور مراجعه نمایید.

کبافق کیمیا فسرب در این گروه امروز به صف خرید رسیدند.

اما روند تکشا و غاذر بسیار جالب شده است.تکشا که دو روز پیش 15درصد منفی بازگشایی شد دو روزی است که صف خرید سنگین دارد و سهامداران این سهم تنها به میزان حجم مبنا عرضه میکنند.اما غاذر که 17درصد مثبت بازگشایی شده بود امروز دومین روزی بود که صف خرید داشت و تقریبا معادل حجم مبنا معامله داشت.

شلیا نیز امروز بازگشایی شد و با تقاضای بالا تا 18درصد مثبت نیز افزایش یافت.

غدیس که عرضه اولیه اش دیروز و در قیمت 231تومان انجام شد امروز حدود 40میلیون صف خرید داشت.

امروز همچنین آگهی عرضه اولیه 47 میلیون و 182 هزار و 31 سهم شرکت ریل سیر کوثر در نماد حسیر برای روز چهارشنبه این هفته در فرابورس منتشر شد.قرار است به هر فرد 1000سهم با قیمت 209تومان عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ انجام شود.بنظر می رسد با توجه به تجربه عرضه غدیس به هر فرد 900تا 1000سهم تعلق گیرد.

خبر مهمی که این روزها تیتر محافل است خبر الزام سرمایه گذاری 5تا 20درصد از سرمایه صندوق های با درآمد ثابت (فیکس اینکام) می باشد که برای بازار بسیار حیاتی است اما بنظر می رسد تاثیر مقطعی داشته باشد.البته هنوز ابلاغیه آن به صندوق های سرمایه گذاری ارسال نشده است.

امروز در بازار دوم سهام، کمتر از 164 میلیون سهم اعتباری کوثر مرکزی به ارزش بیش از 17 میلیارد تومان به طور بلوکی معامله شد.

در این بازار 96 میلیون سهم پتروشیمی جم به ارزش کمتر از 92 میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. اندکی بیش از 66 میلیون سهم سرمایه‌گذاری ملی ایران اما به ارزش بیش از 10 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی انتقال یافت. کمتر از 10 میلیون سهم صنعتی دریایی ایران نیز به ارزش بیش از 8 میلیارد تومان کد به کد شد.

16 میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذراب به ارزش بیش از 4 میلیارد تومان با معاملات کد به کد سهامدار عمده روبه‌رو شد. در جریان بازار عادی بورس امروز در سرمایه‌گذاری سایپا 26 میلیون سهم با هدف بازارگردانی کد به کد شد.

امروز بازار سهام در حالی معاملات متعادل و رو به منفی را تجربه کرد که با حمایت ضعیف برخی حقوقی‌ها در نمادهای پر بیننده و شاخص‌ساز، در محدوده صفر تابلو (قیمت پایانی) نوسان معاملات مدیریت شد. این در حالی بود که در گروه معدنی‌ها و با پیشرو شدن سنگ‌آهنی‌ها اقبال عمومی برای خرید سهام پررنگ‌تر بود.

امروز بازار سهام بازار متعادل و توأم با افزایش عرضه سهام بود که با بازارگردانی ضعیف برخی حقوقی‌ها در محدوده صفر تابلو در اغلب نمادهای معاملاتی پر بیننده بازار مدیریت شد.

در این بین برخی نمادهای معاملاتی کوچک بازار از جمله کسرا-کخاک-شکلر-غشهداب-بکاب-لابسا مورد اقبال نوسان‌گیران بازار بودند.

 

 


عنوان ویجت
عنوان ویجت
نام کاربر
بیشتر ...
3
نام کاربر
بیشتر ...
more friends
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...