بررسی اجمالی شرکت تازه وارد به همراه گزارش جلسه معارفه...

 

تاریخچه مبین وان کیش:
شرکت گسترش مبین وان کیش(سهامی خاص)در تاریخ 28/10/1389 تاسیس  و طی شماره  8908 در ادراه ثبت شرکت ها و مالکیت های صنعتی  و معنوی منطقه آزاد کیش به ثبت رسیده است.مرکز اصلی شرکت در جزیره  کیش بوده  و شعبه ای از شرکت (دفتر اداری و عملیاتی آن) در  تهران قرار دارد.
موضوع فعالیت شرکت:
تامین وارائه خدمات  ارزش افزوده مخابراتی-بازاریابی و توسعه  خدمات  داده ها- ارائه  خدمات داده های تلفن همراه و ثابت- تاسیس و توسعه شبکه های مخابراتی و الکترونیکی در ایران  و خارج کشور، اجازه فعالیت و ارائه سرویس های ارزش افزوده بر روی موبایل در تمامی حوزه ها شامل تجمیع  کننده سرویس ومحتوا، توسعه دهنده پلت، فرم وسرویس را داشته وهمچنین  شرکت می تواند تامین کننده و مالک محتوا نیز باشد.


شرکت می تواند سرویس های ارزش افزوده  مبتنی بر متن غیر تعاملی و تعاملی بر روی بستر   sms.ussd.mms.3G.mbb.app و سایر  مدیاها در حوزه  موبایل  را ارائه  نمایند.همچنین شرکت می تواند کلیه  سرویس های ارزش افزوده فوق را در حوزه تلفن ثابت و بستر و IVR  موبایل نیز ارائه نماید.فعالیت در زمینه ارائه اطلاعات و محتوای دیداری، شنیداری، نوشتاری، و یا  ترکیبی از آنها در قالب دیجیتال دارای مجوزانتشارازوزارت فرهنگ و ارشاداسلامی در موضوعات مختلف از طریق حامل هایی نظیر لوح های فشرده ، شبکه گسترده جهانی وشبکه ملی واطلاعات و فناوری بلوتوث، شبکه تلفنی و سامانه پیامک انبوه ارائه تمامی  خدمات  اینترنت  و اینترانتی  انجام امورانفورماتیکی و فناوری اطلاعات ، خدمات تجهیزات ماهواره ای وسیستم های مخابراتی وسوئیچینگ وکابل های ارتباطی مربوطه و...

سرمایه شرکت:
سرمایه شرکت 10میلیارد تومان می باشد که  10 درصد آن در بازار  دوم فرابورس عرضه خواهد شد.
سهامداران شرکت:


خدمات  ارزش افزوده چیست؟
خدمات ارزش افزوده همان چیزیست  که در بسیاری  از اپراتورهای موفق جهان  از آن به عنوان رمز ماندگاری در بازار پر تب و تاب سیم کارت یاد می کنند.در ایران نیز چند سالیست که انواع مختلف خدمات ارزش افزوده مخابراتی به متقاضیان ارائه می شود.می توان پیامک ، سرویس های صوتی ، ussd. اینترنت و.... را از متداولترین خدمات ارزش افزوده  مخابراتی دانست که بطور  کلی به متقاضیان داده می شود، در میان خدمات یاد شده ، پیامک و GPRS با توجه به میزان مورد علاقه بودن  میان مشترکان ازاهمیت بیشتری برخوردارند.
فعالیت های مبین وان کیش:
همانطور که در تاریخچه  نیز اشاره گردید مبین وان از جمله فعالان عرصه مخابرات است که با  استفاده از تجربیات  ارزنده در حوزه بازاریابی بین المللی و نرم افزاراختصاصی خود توانسته  دریچه تازه ای را برای مشترکان همراه اول و تلفن ثابت و موبایل  در تمامی مناطق کشورحتی در دورافتاده ترین  مناطق ، خدمات ارائه شده  براین بسترها را به عنوان ابزاری موثر و کارامد جهت اطلاع رسانی، افزایش آگاهی و ارائه اطلاعات  هدفمند برای مخاطبان خاص در سراسر کشور بر روی خطوط ثابت و همراه به صورت متنی ، صوتی ، اپلیکیشن و ....برای عموم مردم و سازمان های مختلف ارائه  می نماید. با  توجه به حضور 3G در بسترهای  مخابراتی  کشور  مبین وان در حال  راه اندازی  خدمات محتوای  غنی و اپلیکیشن در این بسترمی باشد.
بطور کلی می توان خدمات ارائه شده توسط مبین وان بصورت ذیل دسته بندی  کرد:
1.خدمات ارزش افزوده پیامکی و صوتی مبتنی بر تلفن همراه  IVR 
شامل:
سرویس ارزش افزوده عمومی تلفن همراهB2B
سرویس ارزش  افزوده سازمانی تلفن همراB2C
سرویس هی صوتی تعاملی IVR بر بستر  تلفن همراه
2.خدمات ارزش افزوده  بر بستر  تلفن ثابت(*8)
خدمات *8در سال  94 با دیدگاه متفاوتی  در سال 94 ارائه  گردید، ایجااد دسترسی جهت بهره برداری از زیر ساخت به شرکت سروش دیتا .این امر در ابتدا با استقبال طرفین روبه رو  گردید، اما به دلیل عدم توانایی دروصول مطالبات و پرداخت به شرکت بهره بردار، عدم تبلیغات سروش دیتا را درپیش داشته و در 6ماهه  دوم سال هیچگونه  فعالیتی بر روی  این سامانه صورت نپذیرفت.
3. سیستم  آموزش الکترونیکی.(وداس)
در ابتدای سال 94 به منظور  استقلال درآمدی شرکت از اپراتور  امکان سنجی راه اندازی پروژه  آموزش الکترونیک مبین وان آغاز گردید.آموزش الکترونیکی  از جمله شیوه های نوین آموزشی می باشد که در هر زمان وهرمکانی  دسترسی  به خدمات آموزشی را امکان پذیر می سازد. صرفه جویی در زمان و هزینه، دسترسی آسان به اساتید  معتبر و دوره های آموزشی با کیفیت  به حفظ محیط زیست و...باعث گردیده است تا استقبال  افراد و سازمان ها از آموزش  الکترونیکی  روز به روز افزایش یابد. قرارداد پلتفرم با شرکت کاوین  منعقد گردیده و در انتهای  سال  94 وب سایت مربوطه در اختیار  پروژه وداس  قرار گرفت.در فاز دوم قرارداد ، طراحی  و ساخت  اپلیکیشن از سوی  شرکت کاوین در حال  پیاده سازی می باشد.

4.ویدئو استریمینگ
پروژه استریمینگ شرکت مبین وان با نام تجاری بین تو در سال 94 امکان سنجی  گردید.
5.مدیا وای فای
در پروژه MobinOne Media WIFI با استفاده از  دستگاه هایی با حجم بالای فضای  ذخیره سازی ، از طریق  ایجاد شبکه های محلیWI-FI ارائه ی انواع محتوای صوتی و تصویری به تلفن همراه  یا تبلت کاربران فراهم خواهد شد.این دستگاه ها از طریق اینترنت به سرورهای مرکزی متصل شده و به صورت  دوره ای بروز رسانی می گردند.پس از بررسی های فنی ، قرارداد مربوط به خرید تجهیزات و نرم افزارهای مورد نیاز آماده گردید و به  امضای شرکت ارائه  دهنده سرویس(ایلا نرم افزار) رسید و فاز آزمایشی  پروژه راه اندازی  و مورد بهره برداری  قرارگرفت. در این پروژه  در اماکنی  که  در دسترسی به شبکه ی اینترنت مقدور نیست، کاربران با اتصال به شبکه ی MobinONE  Media WiFi می توانند از محتوای صوتی  و تصویری دلخواه خود استفاده نمایند.
6.استارتاپ
حمایت از استارتاپ ها در سال  95 از  جمله فعالیت  مبین وان در  جهت شناسایی بازارها و محصولات نوین می باشد.

بررسی وضع صنعت:
با ظهور OTT )به هرگونه  خدمت و محتوای ویدئویی گفته می شود)و بازیگران جدید در حوزه  سرویس های ارزش افزوده ، موجب کاهش درآمد اپراتورهای مخابراتی از سرویس های اصلی درآمدی یعنی صوت شده است.
از عوامل اصلی تاثیر گذار در این حوزه می توان  به موارد زیر اشاره کرد:
*افزایش ضریب نفوذ گوشی های هوشمند و روند کاهشی قیمت
*افزایش عرضه و تقاضای اپلیکیشن های موبایل  و کاهش قیمت برنامه های کاربردی
*افزایش دسترسی به اینترنت  باند سریع
*کاهش چشمگیر تمایل  مشترکین به استفاده ازاین خدمات(نرخ  بازخورد در خدمات پیامکی از متوسط 1 به 0.5 کاهش پیدا  کرده است).
نسبت دسترسی افراد به اینترنت  و تلفن همراه درکشور(1393)


نمودارهای روند سودآوری شرکت:رقبای شرکت:
حوزه فعالیت شرکت خدمات ارزش افزوده تلفن همراه می باشد.و شرکت های مشابهی نظیر پردیس اول کیش ، پارس تله پرومو  کیش، و همکاران راه پویان همتا نیز خدمات مشابه را ارائه  می دهند.

جدول تسهیم درآمد  مطابق قرارداد در سال 94:

 

صورتحساب سود و زیان:

 

ترازنامه منتهی به 31/06/1395آنچه در جلسه معارفه مورخ 14 دی گذشت:

در  جلسه معارفه این شرکت ابتدا جناب آقای مفتح مدیر عامل  شرکت  هلدینگ مبین ایران  سخنرانی  کرد در مورد برنامه های این هلدینگ برای شرکت مبین وان صحبت کرد سپس مدیر عامل شرکت مبین وان کیش به تشریح فعالیت های شرکت پرداخت:
این شرکت بهمراه 3 شرکت دیگر در اپراتور همراه اول  بعنوان تجمیع کننده محتوا می باشند  که مبین وان کیش بزرگترین شرکت تجمیع  کننده محتوا دراپراتور همراه اول می باشد.
فعالیت های شرکت:
خدمات ارزش افزوده صوتی که با  300سرویس با همکاری 30 شرکت در حال انجام می باشد.
خدمات *8 که مبین وان تنها تجمیع کننده محتوا درایران می باشند  که این فعالیت را انجام میدهند  این خدمات  میتواند یک سویه مانند اطلاع رسانی و یا دو سویه باشدمانند اموزش ، سرگرمی وموسیقی و..... باشد.
خدمات  2Gیا همان  خدمات پیامکی مانند فال  حافظ  و ......

فعالیت های جدید شرکت:
فعالیت ها مبتنی بر 3G و IT که در حال حاضر دو نوع خدمت را شرکت در دست اجرا دارد .
خدمت 3G(اپلیکیشن): 15 اپلیکیشن آماده شده که 5 اپلیکیشن عرضه شده و 10 اپلیکیشن دیگر آماده عرضه می باشد.بزرگترین اپلیکیشن ارائه شده آنتراک می باشد با بیش  100 هزار عضو.

استریمینگ:پخش صوت و تصویری  با هر نوع وسیله(تبلت، فبلت، موبایل ، کامپیوتر) در هر زمان و در هرجا و به هرشکلی  که بتوان محتوا را ببینیم.
آموزش الکترونیکی:که شامل  کلاس های  مجازی می باشد  کلیه زیر ساخت ها آماده شده و هرکسی می تواند برای خود دانشگاه ایجاد کند و با دانشگاه صنعتی  شریف در حال  مذاکره می باشند.که از اوایل 95 شروع شده و با بزرگان آموزش هماهنگی لازم  انجام شده است.
خدمت *8 که تنها تجمیع کننده محتوا  بر روی تلفن ثابت می باشد  که بزودی این بستر به صورت عدد 3رقمی بر روی تلفن همراه نیز انجام خواهد شد.
پاسخ به سوالات حاضرین:
قرارداد جدید با همراه اول بصورت  5 ساله امضا شده و ارسال شده برای همراه اول و کسب درآمد بصورت سالیانه توسط همراه اول تعیین خواهد شد.
خدمات که بر بستر همراه اول  انجام میشود بصورت B2B که توسط ارگان های دولتی مانند پلیس +10، هلال احمر و...
و B2C می باشد
 درآمد3Gو یا APP بین 100تومان تا سقف 400 تومان  میباشد.
IVR:سرویس های یکطرفه و  سرویس های دو طرفه انجام خواهد شد.که بصورت تلفنی با پیش شماره  90 در حال انجام می باشد.
شرکت در حال جداسازی درآمد خود از اپراتور می باشد دو تا  محصول استریمینگ و MEDIA WIFIاز اوایل سال 96 در دست مردم خواهد بود.
حاشیه سودخالص شرکت تقریبا یکسان  می باشد(حدود12 درصد)
از اول بهمن 95 سرویس بین تو((BINTO در اختیار مردم قرار خواهد  گرفت  درحال  حاضر بصورت آزمایشی  خواهد بود.
علت کاهش درامد در سال 95 نسبت  به  94 قطع سرویس بالک توسط همراه اول در  8ماهه ابتدایی سال بود که در حال حاضر بازگشایی شده و خدمت در حال حاضر انجام می شود.
سهم درامدی که توسط همراه اول در سال 95 در نظر  گرفته شده  نسبت به  سال 94کمتر شده است.
 


عنوان ویجت
عنوان ویجت
نام کاربر
بیشتر ...
3
نام کاربر
بیشتر ...
more friends
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...