در گروه خودرو ، سایپا که دیروز با حجم معاملات سنگین و 14درصد منفی بازگشایی شد امروز با عدم استقبال 3درصد دیگر نزول کرد و نمادش خیلی سریع در پایان معاملات متوقف شد.نمودار شاخص بورس دقیقا در لبه پرتگاه قرار دارد.اگر منفی بخورد سقوط خواهد کرد ولی اگر حمایت شود ...

گزارش جامع بازار امروز و پیش بینی بازار فردا (با بررسی و پیش بینی تغییرات بازارهای جهانی، بررسی مهمترین گزارشات شرکتها، بررسی مهمترین اخبار اقتصادی و سیاسی تاثیرگذار(

 

در پایان معاملات امروز بازار سرمایه تعداد 834 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش  7.283 میلیارد ریال در 60 هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با ثبت افزایش 14 واحدی به عدد 78.983 واحد رسید.

 

 

 

 

 

* بازار های جهانی

در بازارهای جهانی هر اونس طلا به  1150  دلار ، نفت برنت 58 دلار، هر تن روی 2570 دلار، هر تن سرب 2024 دلار و هر تن مس 5587 دلار داد و ستد شدند.

قیمت دلار در بازار ایران 3920 تومان ، سکه امامی 1.150.000 تومان، ربع سکه 320.000 تومان و هر گرم طلای 18 عیار 112.800 تومان معامله شدند.

 

 

نگاهی به وضعیت بازارهای مالی در جهان و دنیای سیاست

 

نقل قول از گزارش روزانه هفته گذشته:

در تاریخ 24آذر 95 جلسه فدرال رزرو مبنی بر تصمیم گیری درباره نرخ بهره امریکا برگزار می شود.این جلسه بشدت بر روی اونس جهانی تاثیرگذار خواهد بود.با روی کار آمدن ترامپ و تمایلش بر روی افزایش نرخ بهره امریکا فشار ها بر روی اونس جهانی افزایش یافته است.البته دربرابر ترامپ و نظراتش ، خانم جانت یلن قرار دارد که برای افزایش نرخ بهره امریکا سیاست بشدت محافظه کارانه را دنبال می کند.

نرخ بهره امریکا بالاخره 0.25 درصد افزایش یافت و به 0.75درصد رسید.جانت یلن در سخنرانی خود عنوان کرد که آمارهای اقتصادی امریکا مناسب شده است.بعنوان مثال نرخ بیکاری پایین آمده و در مقابل نرخ اشتغال افزایش یافته است.وی عنوان کرد برنامه ای تدارک دیده ایم که نرخ بهره آمریکا بصورت کاملا تدریجی تا سال 2018 به 2.375درصد برسد.

 

* کلیت بازار

 

بازار سهام امروز نیز با معاملاتی کم رمق و با حجم معاملات ناامیدکننده مواجه بود؛ با این همه آنچه که تعجب همگان را در پی داشت، اینکه با وجود روند نزولی قیمت سهام در کلیت معاملات اما شاخص کل بازار با چراغ سبز حقوقی‌ها زیر سایه معاملات کد به کد و درون گروهی مواجه شد.

نمودار شاخص بورس دقیقا در لبه پرتگاه قرار دارد.اگر منفی بخورد سقوط خواهد کرد ولی اگر حمایت شود بسیار امیدوارکننده خواهد بود،پس میتوان به روند شاخص درمانی و نسخه ای که برای شاخص پیچیده اند امیدوار بود...

در گروه خودرو ، سایپا که دیروز با حجم معاملات سنگین و 14درصد منفی بازگشایی شد امروز با عدم استقبال 3درصد دیگر نزول کرد و نمادش خیلی سریع در پایان معاملات متوقف شد.سایپا اینبار بدلیل انتخاب اعضای هیئت مدیره نمادش متوقف شد.امیدواریم اینبار مانند دفعه قبل نمادش بمدت طولانی متوقف نباشد.قانونا سهم بعد از برگزاری مجمع عادی بطور فوق العاده بعد از گذشت دو روز معاملاتی گشایش میابد.پس سهامداران این سهم اگر اتفاق خاصی نیفتد بی دلیل نگران اند.در گروه خودرو اکثر سهم ها در کف قیمتی قرار دارد و برای سرمایه گذاری یک گزینه با ریسک کم میباشند.خریخت-خودرو-خپارس از خوب های این گروه هستند.

در گروه پالایشگاهی امروز شبندر با 1درصد مثبت بازگشایی شد اما دیری نگذشت که شاهد نزول این سهم بودیم.در این گروه عجیب است که با کاهش نفت جهانی سهم های گروه نزول دارند اما با افزایش قیمت نفت این گروه درجا میزند.بنظر می رسد فنر این گروه در حال جمع شدن است و در آینده نزدیک احتمالا شاهد صعود این گروه خواهیم بود.شبریز-شپنا-شبندر از سهم های مناسب برای سرمایه گذاری در این گروه است.

در گروه رایانه دیروز نماد مرقام با 26درصد نزول بازگشایی شد.بعد از حاشیه هایی که کنتور ایجاد کرد به طور واضح مشخص است سرمایه گذاران برای ورود در این گروه ترس دارند و سرمایه خود را در معرض خطر قرار نمیدهند.مرقام امروز نیز با 9میلیون صف فروش یکی از سهم های پربحث بازار بود.باز هم می گوییم یکی از بهترین سهم های این گروه رکیش است.در کل از منظر بنیادی سهم های گروه رایانه در 3ماه آخر سال بدلیل خرید های عید آمار تراکنش هایشان افزایش میابد که موجب افزایش سودآوریشان خواهد شد.

 

در این بین گروه پتروشیمی‌ها امروز همزمان با تقویت تقاضا در این گروه شاهد تعدیل قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمتی بود، هرچند که تداوم عرضه حقوقی‌ها مانع از هرگونه صف خرید پایدار برای تک سهم‌های گروه پتروشیمی می‌‌شود. در این گروه پتروشیمی آبادان همچنان با حامی قدرتمند خود در برابر عرضه‌های تاپیکو روبرو شده است.

امروز در گروه معدنی‌ها اما همسو با حمایت حقوقی‌ها در محدوده صفر تابلو اما تک سهم‌های این گروه از جمله «کیمیا»، «فرآور» و «فزرین» در مثبت کامل رنج شدند.

در گروه شوینده‌ها اما افزایش آرام حجم معاملات و جمع‌آوری سهام این گروه در حالی است که تقاضا برای بنزن در بورس کالا و انتظار برای افزایش قیمت این ماده حیاتی برای گروه شوینده‌ها تحلیل‌ها برای افزایش سودآوری در این گروه را پررنگ‌تر کرده است.

امروز بازار سهام بازاری بی‌رمق و کم حجم بود که با حمایت برخی حقوقی‌ها با سبز پوش شدن شاخص کل بورس با وجود روند منفی حاکم بر کلیت معاملات مواجه بود.

معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد معاملاتی کم حجم و بی‌رونق در تالار شیشه‌‌ای بودند، بازاری که با وجود درجا زدن قیمت‌ها در اغلب نمادهای معاملاتی اما با معاملات درون گروهی و بازار گردانی حقوقی‌های حامی بازار شاهد شاخصی مثبت بود.

امروز 37 میلیون سهم صندوق سرمایه‌گذاری بازنشستگی به ارزش بیش 6 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده کد به کد شد. اندکی بیش از 28 میلیون سهم صنعتی دریایی ایران نیز به ارزش بیش از 7.5 میلیون تومان با معاملات کد به کد همراه بود. 20 میلیون سهم سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین اما به ارزش کمتر از 4 میلیارد تومان کد به کد شد.

همین وضعیت در گسترش صنایع انرژی آذرآب با کد به کد شدن 16 میلیون سهم به ارزش کمتر از 4 میلیارد تومان دنبال شد. در صنایع فولاد آلیاژی یزد نیز امروز کمتر از 7 میلیون سهم به ارزش بیش از 1.5 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده روبرو بود. اندکی بیش از 5 میلیون سهم ایران خودرو به ارزش بیش از یک میلیارد تومان نیز امروز کد به کد شد.

امروز بازارگردانی در سرمایه‌گذاری سایپا نیز معاملات انتقالی بیش از 20 میلیون سهمی را میان کدهای سهامدار حقوقی این سهم در پی داشت.

 


عنوان ویجت
عنوان ویجت
نام کاربر
بیشتر ...
3
نام کاربر
بیشتر ...
more friends
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...