باتوجه به بهره برداری طرح 600.000تن گندله و 1میلیون تن فولاد ، افزایش محسوسی در ارقام فروش شرکت دیده می شود اما بدلیل افزایش....

معرفی صنعت

5درصد پوسته زمین را اکسید سنگ اهن تشکیل می دهد و به عنوان یکی از فراوان ترین عناصر فلزی در جهان می باشد. بزرگترین معادن سنگ اهن جهان در کشورهای برزیل، استرالیا، چین، هندوستان، روسیه ، اکراین و قزاقستان قرار دارند . ذخایر موجود سنگ آهن در جهان 800 میلیارد تن می باشد که ذخایر قطعی آن حدود 350 میلیارد تن برآورد می شود . 7 کشور نامبرده بالا 76 درصد ذخایر را در اختیار دارند. بخش اصلی بهای تمام شده تولید فولاد مربوط به سنگ آهن می باشد که در کشور چین 39% ، در اروپا 31% و در ایران 25 درصد قیمت تمام شده فولاد مربوط به سنگ آهن می باشد.

در سال 2014 حدود 3.2 میلیارد تن سنگ آهن تولید شد که 88 درصد را 7 کشور نامبرده تولید نمودند. میزان ذخایر سنگ آهن ایران 4.65 میلیارد تن (کمتر از 0.6%جهانی) و 2.5 میلیارد تن ذخایر قطعی می باشد. 

تولید سنگ آهن در شرکتهای عمده تحت پوشش سازمان توسعه و نوسازی معادن از 1 میلیون تن سال 1358 به 36.4 میلیون تن در سال 1393 افزایش یافت . که سهم کنسانتره در کل تولیدات سنگ آهن 70% می باشد.

طبق چشم انداز 1404 برنامه تولید فولاد کشور 55 میلیون تن می باشد که نیاز به 98 میلیون تن سنگ آهن می باشد. که فاصله زیادی با سطح تولید فعلی سنگ آهن در کشور دارد.

تولید سال 1393 چادرملو 10.32 میلیون تن کنسانتره است که 37.6 درصد بالاتر از ظرفیت اسمی (7.5 میلیون تن) بوده است . در مجموع دوشرکت کگل و کچاد 73.6 % سنگ آهن مورد نیاز کشور را تامین می کنند . کنسانتره کچاد از نوع نرمه با عیار 67.5 درصد بوده که خوراک مستقیم گندله سازی هست و این درحالیست که کنسانتره گل گهر زبره بوده که باید قبل از گندله سازی آسیاب شود .

در سال 1387 طرح گندله سازی اردکان برای استفاده از مزیت ارزش افزوده ایجاد شده که ظرفیت اسمی آن 3.4 میلیون تن می باشد که قرار است به 4 میلیون تن افزایش یابد.

 

تحلیل بنیادی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد)

 

مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو در استان یزد، 180 کیلومتری شمال شرقی شهر یزد ،حاشیه کویرساغندقراردارد.موضوع فعالیت شرکت به طور خلاصه عبارتست از : اکتشاف و استخراج و بهره برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنسانتره از آن و تولید گندله، تولید سنگ آهن (لامپ اور) و تولید محصولات فولادی.

معدن سنگ آهن چادرملو در قلب کوير مرکزي ايران، در دامنه شمالي کوه هاي خاکستري رنگ چاه محمد در حاشيه جنوبي نمک زار ساغند به فاصله 180 کيلومتري شمالي شرقي شهر يزد و 300 کيلومتري جنوب طبس قرار گرفته است. با برداشت ۱60 ميليون تن سنگ آهن از معدن چادرملو از سال ۷۶ تاكنون ، پيش بينى مى شود عمر اين معدن كه ۵۰ درصد كنسانتره موردنياز كارخانجات فولاد كشور را تامين مى كند تا ۱0 سال آينده به پايان برسد.

 

روند تغییرات سرمایه

سرمایه شرکت در حال حاضر 28,215,000 میلیون ریال است و آخرین افزایش سرمایه شرکت در فروردین ماه سال جاری از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران به منظور تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای صورت گرفت. روند افزایش سرمایه شرکت طی سال‌های گذشته به صورت زیر است:

 

همچنین در جلسه مجمع به هیات مدیره تفویض اختیار نمود تا با هماهنگی سهامداران عمده و رعایت مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار، سرمایه ی شرکت را ظرف مدت دو سال از مبلغ 28,215,000 میلیون ریال  به مبلغ 35,000,000 میلیون ریال از محل آورده‌ی نقدی و مطالبات حال شده ی سهامداران افزایش دهد.

 

ترکیب سهامداران

سهامداران دارای مالکیت بیش از 1 درصد شرکت به شرح زیر می باشد.

 

 

تولید:

سنگ آهن دانه‏بندی، کنسانتره و گندله محصولات تولیدی شرکت چادر ملو هستند .کنسانتره تولیدی چادرملو به صورت نرمه و با عیار 67.5 درصد خوراک مستقیم واحدهای گندله سازی می‌باشد.

 

 

جهت استفاده از مزیت ارزش افزوده کنسانتره تولیدی، چادرملو طرح احداث کارخانه گندله‌سازی اردکان را از سال 1383 اجرا و در سال 1387 به بهره‌برداری رسانده است. و در حال حاضر به دنبال افزایش ظرفیت آن از 3.4 میلیون تن به 4 میلیون تن می باشد.

همچنین برنامه شرکت برای سال 95 تولید 300 هزار تن فولاد می باشد.

 

جدول زیر محصولات تولیدی شرکت را به همراه ظرفیت اسمی و عملی هریک نشان می دهد.

 

ضرایب مصرف در صنعت فولاد سازی به صورت زیر می باشد:

 

طبق جدول فوق برای تولید یک تن کنسانتره به 1.54 تن سنگ آهن احتیاج خواهیم داشت.

 

طرحهای توسعه شرکت :

نزدیک ترین برنامه توسعه ای شرکت به شرح جدول زیر می باشد:

  • طرح احداث کارخانه فولاد چادرملو (احیاء و ذوب) در جوار گندله‏سازی اردکان:

ظرفیت طرح شامل تولید سالیانه یک میلیون تن فولادخام (به صورت بلوم بیلت) و 1.55 میلیون تن آهن اسفنجی که پیشرفت فیزیکی آن تا پایان سال 1395 ، 96 درصد بوده که پیش‏بینی می‏گردد در فصل زمستان پایان سال 95 به بهره‏برداری برسد.

ظرفیت اسمی این کارخانه مشتمل بر ذوب، ریخته گری و احیاء باظرفیت 1 میلیون تن و قابل ارتقا به 1.3 میلیون تن می باشد.  شرکت در بودجه سال 95 برآورد کرده است بتواند 300 هزار تن فولاد تولید و به فروش برساند.

  • طرح احداث نیروگاه برق 500 مگا واتی

هدف از اجرای این طرح تامین برق مورد نیاز طرح‏های فولادسازی مجتمع و محل اجرای طرح در جوار کارخانه‏ی گندله سازی اردکان می‏باشد. این طرح هم پیشرفت 95 درصدی داشته و پیش بینی می شود در تابستان 95 به بهره برداری برسد.

  • طرح افزایش ظرفیت کارخانه گندله سازی

با اجرای این طرح ظرفیت کارخانه گندله سازی اردکان با افزایش 600هزار تنی به 4 میلیون تن خواهد رسید.در پیش بینی 95 پیشرفت پروژه 38 درصد اعلام شده است که برآورد نمودند در پایان سال مالی 95 به بهره برداری برسد.

 

فروش شرکت :

 

شرکت به طور متوسط 100 درصد محصولات خود را به فروش می رساند. شرکت در طی سالهای اخیر علاوه بر کاهش میزان تولید سنگ اهن دانه بندی ، فروش آن را نیز به دلیل ارزش افزوده پایین کاهش داده است.

 

بر اساس توافقات حاصل شده در سال 1395 ، نرخ فروش هر تن کنسانتره به دو شرکت فولاد مبارکه و فولاد خوزستان به ترتیب معادل 13.8  و 11.8 درصد نرخ فروش شمش فولادخوزستان می باشد. نرخ قیمت فروش گندله نیز بر مبنای 21.5 درصد میانگین قیمت فروش محصولات شرکت فولاد خوزستان می‏باشد.

نرخ فروش محصولات شرکت به دلیل کاهش شدید قیمت شمش خوزستان در سال 1394 به شدت کاهش یافته هست.

 

 

40درصد درآمد فروش شرکت در سال 95 از محل فروش کنسانتره ، 40درصد از محل فروش گندله و 20درصد از محل فروش فولاد تامین می شود.

 

 

بهای تمام شده :

 

 

مواد مستقیم :

 سهم مواد مستقیم در بهای تمام شده در سال 92 و 93 به طور متوسط 33 درصد بوده است اما در بوجه 95  به  بالای 45 درصد افزایش یافته هست .

 

 

 

 

هزینه های سربار :

.

حق انتفاع پرداختی شرکت بیشترین سرفصل از هزینه های سربار شرکت می باشد. همانطور که مشاهده می کنید از سال 92 به بعد در حال کاهش است.

 

 

سود و زیان :

 

نکته مهمی که در صورت سود و زیان چادرملو حائز اهمیت است مالیات است.طبق تماسی که با شرکت حاصل شد عنوان شد که بدلیل آنکه کچاد در منطقه کمتر توسعه یافته قرار دارد لذا تا 20سال یعنی تا سال 1400 از پرداخت مالیات معاف است.

 

پیش بینی سودآوری شرکت:

 

تولید کارشناسی:

مقدار تولید کنسانتره 6ماهه دوم 95 تقریبا معادل 6ماهه اول و با توجه به تولید 8ماهه واقعی این شرکت برآورد گردید و در سال 96 معادل کارشناسی 95 پیش بینی شد.

در گندله نیز با توجه به طرح گندله سازی جدید که قرار است بتازگی افتتاح شود برآورد شد بتواند از ظرفیت جدید خود به میزان 60درصد در 2ماهه انتهای 95 استفاده کند و در سال 96 بتواند از تمام ظرفیت تولید گندله استفاده کند.

 

جدول زیر این موضوع را شرح می دهد که برای تولید گندله چه میزان کنسانتره نیاز است.

فروش کارشناسی :

از نظر فروش با توجه به اینکه این شرکت امسال و سال آینده مقداری از کنسانتره اش را در نهایت به آهن اسفنجی و فولاد تبدیل خواهد کرد به این خاطر ما در این تحلیل معکوس عمل کرده و ضمن پیش بینی کنسانتره مورد نیاز در بخش های گندله و فولاد ، هر آنچه باقی ماند را بعنوان کنسانتره فروش رفته در نظر گرفتیم.

 

نرخ فروش کنسانتره سنگ آهن چادر ملو  در داخل کشور 13.8درصد شمش فولاد خوزستان می باشد. اگر شمش فخوز را برای 6ماهه دوم سال 95 معادل  16.000.000ریال در نظر بگیریم نرخ کنسانتره به صورت زیر بدست می آید.در سال 96 نیز نرخ شمش فخوز 17.000.000ریال در نظر گرفته شد.

نرخ فروش گندله نیز 20درصد شمش فخوز محاسبه می شود که در جدول گنجانده شد.

 

نرخ هاي فروش داخلي به صورت ضریبی از نرخ فروش شمش فولاد خوزستان محاسبه می شوند به این صورت که نرخ کنسانتره تحویلی به فولاد خوزستان معادل 11.8% نرخ شمش فخوز ، کنسانتره تحویلی به فولاد مبارکه  13.8 % نرخ شمش فخوز و نرخ گندله 20% شمش فولاد خوزستان لحاظ شده است.

در تحلیل حاضر نرخ شمش فولادخوزستان برای سال 1395 معادل 1600 تومان به ازای هر کیلو و برای سال 1396 معادل 1700تومان به ازای هر کیلو در نظر گرفته شده است. در حالیکه نرخ بودجه 95 شرکت 1120 تومان می باشد. و این نرخ برای فروش گندله و فولاد نیز در نظر گرفته شده است.

 

 

 

 

بهای تمام شده کالای فروش رفته :

 

 

همانطور که ملاحظه می شود متغیرهای بسیار مهم و اساسی بهای تمام شده مواد و سربار است که در ادامه به تشریح آن می پردازیم.

 

بخش اصلی بهای تمام شده شرکت مربوط به مواد مستقیم شرکت می باشد.  مواد اوليه مصرفي شركت عمدتا سنگ اهن خام و كنسانتره مصرفي گندله مي‌باشد كه از معادن شركت تامين مي‏گردد. ویژگی مهم شرکت‏های سنگ‏آهنی تاثیر نداشتن افزایش نرخ ارز بر بهای تمام شده محصولات آن‏ها (به خصوص مواد اولیه) است. البته افزایش نرخ ارز بر طرح‏های توسعه آن‏ها اثر گذار است و در بلند مدت رقم استهلاک ماشین آلات و تجهیزات افزایش یافته که بر سربار و در نهایت بهای تمام شده تاثیرگذار خواهد بود. اما بخش اصلی هزینه استخراج سنگ اهن مربوط به هزینه پیمانکاری می باشد که به طور متوسط در سالهای اخیر  20 درصد رشد داشته است .

 

مواد مستقیم مصرفی :

 

باید به این موضوع اشاره کرد که ماهیت این شرکت پیمانکاری می باشد و مواد مستقیم به موضوع استخراج سنگ آهن از معادن مربوط می شود.

 

 

 

سربار :

در سال گذشته حق پروانه بهره برداری از معادن طبق بودجه کشور براساس 21.5% مبلغ فروش کنسانتره، 25 درصد فروش سنگ آهن دانه بندی شده ، 18درصد مبلغ فروش کنسانتره مصرفی برای محصول گندله محاسبه می شد و در بودجه 95  حق انتفاع فروش کنسانتره خشک معادل 16.5 درصد و حق فروش گندله معادل 13 مبلغ فروش کنسانتره آن در نظر گرفته می شود.

یکی از ریسک‏های مهمی که شرکت‏های معدنی با آن مواجه‏اند ریسک افزایش بهره مالکانه معادن یا حقوق دولتی است که افزایش شدید آن می‏تواند بر سودآوری این شرکت‏ها اثر گذار باشد. افزایش بهره مالکانه هزینه سربار و در نهایت بهای تمام شده محصولات را افزایش می‎دهد.

 

 

صورت سود و زیان :

قبل از بیان مفروضات مبنای صورت سود و زیان پیش بینی شده باید این نکته را در نظر داشت که اثر اهرم عملیاتی در شرکت‏های معدنی و فولادی بسیار مهم است بدین معنا که تغییرات در فروش منجر به تغییرات گسترده‏تری در سود عملیاتی و در نهایت سود خالص شرکت می‏گردد. به خصوص به دلیل اثرپذیری قیمت سنگ‏آهن و فولاد از شرایط اقتصاد جهانی، وضعیت رونق منجر به افزایش قیمت محصولات و سودآوری قابل توجه شرکت‏های فعال در این حوزه می‏گردد و از سوی دیگر در صورت تداوم بحران جهانی و کند شدن رشد اقتصادی چین قیمت سنگ‏آهن و فولاد با نزول قابل توجه مواجه خواهد شد و شرکت‏های فعال در این حوزه با افت بسیار قابل توجه سودآوری مواجه خواهند شد.

در بخش درآمد خالص درآمدهای غیرعملیاتی شرکت : در بودجه 95 نیمی از آن مربوط به درآمد نیروگاه و نیمی از آن مربوط به سود سرمایه گذاری می باشد.

 

بخش مهمی از سود سهام شرکت مربوط به آهن و فولاد غدیر ایرانیان می باشد. نکته ای دیگر که در کارشناسی سود سال 1395 حائز اهمیت می باشد سود سرمایه گذاری شرکت فولاد ارفع می باشد که گفته می شود به سوددهی خواهد رسید . البته با توجه به زیان انباشته بالای شرکت بعید است در سال 95 سودی تقسیم کند.

 

 

 

 

تحلیل حساسیت :

جدول زیر حساسیت روند سودآوری این شرکت نسبت به شمش فخوز را نشان می دهد:

 

 

 

جمع بندی و نتیجه گیری:

با توجه به مطالب فوق تا پایان سال مالی 95 این شرکت حدود 40 درصد تعدیل مثبت دارد .اما نکته حائز اهمیت اینکه برای سال 96 باتوجه به بهره برداری طرح 600.000تن گندله و 1میلیون تن فولاد ، افزایش محسوسی در ارقام فروش شرکت دیده می شود اما بدلیل افزایش بهای تمام شده سود ناخالص شرکت آنقدر در معرض تغییر قرار نمی گیرد.در کل ، شرکتهای فولادی معمولا در ابتدای شروع روند فولاد سازی سال های اول سر به سر هستند حتی بعضی از آنها زیان دارند .

برای بررسی دقیقتر این شرکت به سراغ فولاد ارفع رفتیم.چرا که در مرحله فولاد سازی دقیقا همانند چادرملو فعالیت می کند و هزینه های سربار را با توجه به آن برآورد نمودیم.

قیمت روز چادر ملو 197تومان می باشد اگر در مجمع طبق روال گذشته 80درصد سود 297ریالی را تقسیم نماید و با توجه به ای پی اس 304ریالی برای سال 96 ، به این نتیجه می رسیم که در حال حاضر چادر ملو با نسبت P/E ، 5.3 در حال معامله است.

در نهایت با توجه مزیت های بنیادی ، از این سهم تا انتهای سال مالی 95 انتظار تعدیل مثبت را داریم و به نظر میرسد برای بازه زمانی میان مدت گزینه مناسبی برای خرید محسوب میشود.

 

 


عنوان ویجت
عنوان ویجت
نام کاربر
بیشتر ...
3
نام کاربر
بیشتر ...
more friends
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...
نام کاربر
بیشتر ...